2021 TIMETABLE

How to enrol?

by LEVEL
by DAY

TINY TOTS

AGES 2 - 3
Wednesday
09.30am
-
10.00am
Funky Dance
Hannah Kehoe
Thursday
09.30am
-
10.00am
Ballet
Claudia Tomson

KINDERS

AGES 3 - 4
Wednesday
10.10am
-
10.40am
Funky Dance
Hannah Kehoe
Thursday
10.10am
-
10.40am
Ballet
Claudia Tomson

PRE-KIDS

KINDY - PRE-PRIMARY
Monday
3.45pm
-
4.30pm
Funky Dance
Beth Tavani
Thursday
3.45pm
-
4.30pm
Hip Hop
Hannah Kehoe
Saturday
8.30am
-
9.15am
Ballet
Jacqui Pivac
Saturday
9.15am
-
10.00am
Ballet
Jacqui Pivac

KIDS CLUB

Year 1 & 2
Monday
3.45pm
-
4.30pm
Ballet
Tili Hofmeester
Tuesday
3.45pm
-
4.30pm
Boys Hip Hop
Kortnie Gadeke
Tuesday
3.45pm
-
4.30pm
Acro Dance
Claudia Tomson & Tili Hofmeester
Wednesday
3.45pm
-
4.30pm
Hip Hop
Kim Bishop
Thursday
3.45pm
-
4.30pm
Jazz
Claudia Tomson
Saturday
8.30am
-
9.15am
Ballet
Hannah Antulov
Saturday
9.15am
-
10.00am
Jazz
Claire Madlener
Saturday
10.00am
-
10.45am
Acro Dance
Claudia Tomson
Saturday
11.00am
-
11.45am
Hip Hop
Hannah Kehoe

PRE-JUNIOR

Year 3 & 4
Monday
4.30pm
-
5.30pm
Hip Hop
Hannah Kehoe
Tuesday
4.30pm
-
5.30pm
Ballet (w/ Junior)
Chanel Livesey
Wednesday
4.30pm
-
5.30pm
Hip Hop
Kim Bishop
Wednesday
5.30pm
-
6.30pm
Boys Hip Hop/Breaking
Ellen Zwitser & Reuben Rivalland
Friday
4.00pm
-
5.00pm
Acro Dance (Int) (w/ Junior)
Fraser Stewart
Saturday
9.00am
-
10.00am
Jazz
Beth Tavani
Saturday
10.00am
-
11.00am
Contemporary/Lyrical
Hannah Antulov
Saturday
10.00am
-
11.00am
Ballet (w/ Junior)
Jacqui Pivac
Saturday
11.00am
-
12.00pm
Acro Dance (Beg) (w/ Junior)
Claudia Tomson
Saturday
12.00pm
-
1.00pm
Hip Hop
Ellen Zwitser

JUNIOR

Year 5 & 6
Monday
5.30pm
-
6.30pm
Hip Hop/Breaking
Matt Holliday
Tuesday
5.30pm
-
6.30pm
Hip Hop
Jessica Bostock
Thursday
4.30pm
-
5.30pm
Lyrical
Hanna Maciejewski
Friday
4.00pm
-
5.00pm
Acro Dance (Int) (w/ Pre-Junior)
Fraser Stewart
Friday
5.00pm
-
6.00pm
Hip Hop
Tiah Jervis
Saturday
10.00am
-
11.00am
Ballet (with Pre-Junior)
Jacqui Pivac
Saturday
11.00am
-
12.00pm
Hip Hop
Beth Tavani
Saturday
11.00am
-
12.00pm
Acro Dance (Beg) (w/ Pre-Junior)
Claudia Tomson
Saturday
12.00pm
-
1.00pm
Jazz
Jacqui Pivac
Saturday
1.00pm
-
2.00pm
Contemporary
Claudia Tomson

PRE-ELEMENTARY

Year 7 & 8
Wednesday
4.30pm
-
5.30pm
Ballet
Chanel Livesey
Monday
4.30pm
-
5.30pm
Jazz
Beth Tavani
Monday
5.30pm
-
6.30pm
Lyrical
Eliska O'Connor
Wednesday
5.30pm
-
6.30pm
Hip Hop
Jessica Bostock
Thursday
4.30pm
-
5.30pm
Beginner Breaking (w/ Teens)
Matt Holliday
Thursday
5.30pm
-
6.30pm
Teen Boys Hip Hop
Anjali Bhogal & Matt Holliday
Thursday
6.30pm
-
7.30pm
Intermediate Breaking (w/ Senior)
Adriel Ng
Friday
4.00pm
-
5.00pm
Hip Hop
Abbey Gilmour
Friday
5.00pm
-
6.00pm
Teen Acro Tricks
Fraser Stewart
Friday
6.00pm
-
7.00pm
Teen Commercial
Fraser Stewart
Saturday
1.00pm
-
2.00pm
Open Beg Pointe (NP)
Emily Coles
Saturday
12.00pm
-
1.00pm
Open Beg+/Int Ballet (NP)
Emily Coles
Saturday
2.00pm
-
3.00pm
Contemporary
Jessica Tan
Saturday
3.00pm
-
4.00pm
Hip Hop
Duncan Glogowski-Watson
Saturday
4.00pm
-
5.00pm
Jazz
Monica Italiano

ELEMENTARY

Year 9 & 10
Monday
4.30pm
-
5.30pm
Ballet (w/ Pre-Senior)
Eliska O'Connor
Tuesday
4.30pm
-
5.30pm
Jazz
Charisse Parnell
Tuesday
5.30pm
-
6.30pm
Lyrical
Jessica Bone
Wednesday
4.30pm
-
5.30pm
Hip Hop
Jessica Bostock
Wednesday
5.30pm
-
6.30pm
Jazz
Kortnie Gadeke
Thursday
4.30pm
-
5.30pm
Beginner Breaking (w/ Teens)
Matt Holliday
Thursday
5.30pm
-
6.30pm
Teen Boys Hip Hop
Anjali Bhogal & Matt Holliday
Thursday
6.30pm
-
7.30pm
Intermediate Breaking (w/ Senior)
Adriel Ng
Friday
5.00pm
-
6.00pm
Teen Acro Tricks
Fraser Stewart
Friday
6.00pm
-
7.00pm
Teen Commercial
Fraser Stewart
Saturday
1.00pm
-
2.00pm
Hip Hop
Duncan Glogowski-Watson
Saturday
1.00pm
-
2.00pm
Open Beg Pointe (NP)
Emily Coles
Saturday
12.00pm
-
1.00pm
Open Beg+/Int Ballet (NP)
Emily Coles
Saturday
2.00pm
-
3.00pm
Contemporary
Claudia Tomson
Saturday
3.00pm
-
4.00pm
Jazz
Monica Italiano
Saturday
4.00pm
-
5.00pm
Contemporary/Lyrical
Jessica Tan
Saturday
4.00pm
-
5.00pm
Hip Hop
Duncan Glogowski-Watson

PRE-SENIOR

Year 11 & 12
Monday
4.30pm
-
5.30pm
Ballet (w/ Elementary)
Eliska O'Connor
Monday
5.30pm
-
6.30pm
Contemporary
Mia Powell
Tuesday
4.30pm
-
5.30pm
Lyrical
Andrea Chan
Tuesday
5.30pm
-
6.30pm
Commercial
Sarah D'Vauz
Thursday
4.30pm
-
5.30pm
Hip Hop
Anjali Bhogal
Thursday
4.30pm
-
5.30pm
Beginner Breaking (w/ Teens)
Matt Holliday
Thursday
5.30pm
-
6.30pm
Jazz
Hanna Maciejewski
Thursday
5.30pm
-
6.30pm
Teen Boys Hip Hop
Anjali Bhogal & Matt Holliday
Thursday
6.30pm
-
7.30pm
Intermediate Breaking (w/ Senior)
Adriel Ng
Friday
5.00pm
-
6.00pm
Teen Acro Tricks
Fraser Stewart
Friday
6.00pm
-
7.00pm
Teen Commercial
Fraser Stewart
Saturday
1.00pm
-
2.00pm
Open Beg Pointe (NP)
Emily Coles
Saturday
12.00pm
-
1.00pm
Open Beg+/Int Ballet (NP)
Emily Coles

SENIOR BEGINNER

18YRS +
Monday
6.30pm
-
7.30pm
Heels
Cass Santos
Monday
7.30pm
-
8.30pm
Jazz
Marissa Gangemi
Monday
8.30pm
-
9.30pm
Hip Hop
Jessica Bostock & Braydon Nicholas
Tuesday
09.30am
-
10.30am
Over 50s Yoga
Hana Priest
Tuesday
6.30pm
-
7.30pm
Lyrical
Charisse Parnell
Wednesday
6.30pm
-
7.30pm
Contemporary
Julia Yusof
Wednesday
7.30pm
-
8.30pm
Jazz Funk
Judy Hendrickse
Wednesday
8.30pm
-
9.30pm
Dancehall
Alex Fenna & Caitlin Young
Thursday
7.30pm
-
8.30pm
Breaking
Adriel Ng
Thursday
8.30pm
-
9.30pm
Absolute Beginner Hip Hop (NP)
Hannah Kehoe
Friday
09.30am
-
10.30am
Over 50s Yoga
Hana Priest
Saturday
1.00pm
-
2.00pm
Open Pointe (NP)
Emily Coles
Saturday
12.00pm
-
1.00pm
Ballet (NP)
Emily Coles

SENIOR BEGINNER+/INTERMEDIATE

Tuesday
7.30pm
-
8.30pm
Hip Hop
Jessica Bostock & Braydon Nicholas
Tuesday
8.30pm
-
9.30pm
Jazz
Hanna Maciejewski
Thursday
8.30pm
-
9.30pm
Dancehall
Alex Fenna & Caitlin Young

SENIOR INTERMEDIATE

Monday
7.30pm
-
8.30pm
Commercial
Saolin Naidoo
Tuesday
6.30pm
-
7.30pm
Jazz Funk
Sarah D'Vauz
Tuesday
7.30pm
-
8.30pm
Lyrical Fusion
Emma Hearne-Mills
Tuesday
8.30pm
-
9.30pm
Hip Hop
Anjali Bhogal
Wednesday
6.30pm
-
7.30pm
Heels
Kortnie Gadeke
Wednesday
7.30pm
-
8.30pm
Lyrical
Mia Powell
Thursday
6.30pm
-
7.30pm
Ballet
Rebecca Charleston
Thursday
6.30pm
-
7.30pm
Breaking (w/ Teen)
Adriel Ng
Thursday
6.30pm
-
7.30pm
Contemporary
Sarah Hansen
Thursday
7.30pm
-
8.30pm
Jazz
Hanna Maciejewski
Thursday
7.30pm
-
8.30pm
Pointe
Rebecca Charleston

SENIOR INTERMEDIATE+/ADVANCED

Monday
6.30pm
-
7.30pm
Heels
Marissa Gangemi
Monday
8.30pm
-
9.30pm
Heels
Marissa Gangemi
Monday
8.30pm
-
9.30pm
Hip Hop
Saolin Naidoo
Wednesday
8.30pm
-
9.30pm
Jazz
Kortnie Gadeke

SENIOR ADVANCED

Monday
6.30pm
-
7.30pm
Hip Hop
Kentaro Ando
Monday
7.30pm
-
8.30pm
Lyrical Fusion
Emma Hearne-Mills & Kentaro Ando
Tuesday
6.30pm
-
7.30pm
Lyrical
Andrea Chan
Tuesday
7.30pm
-
8.30pm
Jazz Funk
Sheldon Elliott
Tuesday
8.30pm
-
9.30pm
Commercial
Corey Harrison
Wednesday
6.30pm
-
7.30pm
Contemporary
Judy Hendrickse
Wednesday
7.30pm
-
8.30pm
Jazz
Charisse Parnell
Wednesday
8.30pm
-
9.30pm
Heels
Michelle Bryant

MONDAY

3.45pm
-
4.30pm
Kids Club
Ballet
Tili Hofmeester
3.45pm
-
4.30pm
Pre-Kids
Funky Dance
Beth Tavani
4.30pm
-
5.30pm
Elementary/Pre-Senior
Ballet
Eliska O'Connor
4.30pm
-
5.30pm
Pre-Elementary
Jazz
Beth Tavani
4.30pm
-
5.30pm
Pre-Junior
Hip Hop
Hannah Kehoe
5.30pm
-
6.30pm
Junior
Hip Hop/Breaking
Matt Holliday
5.30pm
-
6.30pm
Pre-Senior
Contemporary
Mia Powell
5.30pm
-
6.30pm
Pre-Elementary
Lyrical
Eliska O'Connor
6.30pm
-
7.30pm
Senior Beginner
Heels
Cass Santos
6.30pm
-
7.30pm
Senior Int+/Adv
Heels
Marissa Gangemi
6.30pm
-
7.30pm
Senior Advanced
Hip Hop
Kentaro Ando
7.30pm
-
8.30pm
Senior Intermediate
Commercial
Saolin Naidoo
7.30pm
-
8.30pm
Senior Beginner
Jazz
Marissa Gangemi
7.30pm
-
8.30pm
Senior Advanced
Lyrical Fusion
Emma Hearne-Mills & Kentaro Ando
8.30pm
-
9.30pm
Senior Beginner
Hip Hop
Jessica Bostock & Braydon Nicholas
8.30pm
-
9.30pm
Senior Int+/Adv
Hip Hop
Saolin Naidoo
8.30pm
-
9.30pm
Senior Int+/Adv
Heels
Marissa Gangemi

TUESDAY

09.30am
-
10.30am
Over 50s
Yoga
Hana Priest
3.45pm
-
4.30pm
Kids Club
Boys Hip Hop
Kortnie Gadeke
3.45pm
-
4.30pm
Kids Club
Acro Dance
Claudia Tomson & Tili Hofmeester
4.30pm
-
5.30pm
Pre-Junior/Junior
Ballet
Chanel Livesey
4.30pm
-
5.30pm
Elementary
Jazz
Charisse Parnell
4.30pm
-
5.30pm
Pre-Senior
Lyrical
Andrea Chan
5.30pm
-
6.30pm
Pre-Senior
Commercial
Sarah D'Vauz
5.30pm
-
6.30pm
Junior
Hip Hop
Jessica Bostock
5.30pm
-
6.30pm
Elementary
Lyrical
Jessica Bone
6.30pm
-
7.30pm
Senior Intermediate
Jazz Funk
Sarah D'Vauz
6.30pm
-
7.30pm
Senior Beginner
Lyrical
Charisse Parnell
6.30pm
-
7.30pm
Senior Advanced
Lyrical
Andrea Chan
7.30pm
-
8.30pm
Senior Beg+/Int
Hip Hop
Jessica Bostock & Braydon Nicholas
7.30pm
-
8.30pm
Senior Advanced
Jazz Funk
Sheldon Elliott
7.30pm
-
8.30pm
Senior Intermediate
Lyrical Fusion
Emma Hearne-Mills
8.30pm
-
9.30pm
Senior Advanced
Commercial
Corey Harrison
8.30pm
-
9.30pm
Senior Intermediate
Hip Hop
Anjali Bhogal
8.30pm
-
9.30pm
Senior Beg+/Int
Jazz
Hanna Maciejewski

WEDNESDAY

09.30am
-
10.00am
Tiny Tots
Funky Dance
Hannah Kehoe
10.10am
-
10.40am
Kinders
Funky Dance
Hannah Kehoe
3.45pm
-
4.30pm
Kids Club
Hip Hop
Kim Bishop
4.30pm
-
5.30pm
Elementary
Hip Hop
Jessica Bostock
4.30pm
-
5.30pm
Pre-Junior
Hip Hop
Kim Bishop
4.30pm
-
5.30pm
Pre-Elementary
Ballet
Chanel Livesey
5.30pm
-
6.30pm
Pre-Elementary
Hip Hop
Jessica Bostock
5.30pm
-
6.30pm
Pre-Junior
Boys Hip Hop/Breaking
Ellen Zwitser & Reuben Rivalland
5.30pm
-
6.30pm
Elementary
Jazz
Kortnie Gadeke
6.30pm
-
7.30pm
Senior Advanced
Contemporary
Judy Hendrickse
6.30pm
-
7.30pm
Senior Beginner
Contemporary
Julia Yusof
6.30pm
-
7.30pm
Senior Intermediate
Heels
Kortnie Gadeke
7.30pm
-
8.30pm
Senior Advanced
Jazz
Charisse Parnell
7.30pm
-
8.30pm
Senior Intermediate
Lyrical
Mia Powell
7.30pm
-
8.30pm
Senior Beginner
Jazz Funk
Judy Hendrickse
8.30pm
-
9.30pm
Senior Beginner
Dancehall
Alex Fenna & Caitlin Young
8.30pm
-
9.30pm
Senior Advanced
Heels
Michelle Bryant
8.30pm
-
9.30pm
Senior Int+/Adv
Jazz
Kortnie Gadeke

THURSDAY

09.30am
-
10.00am
Tiny Tots
Ballet
Claudia Tomson
10.10am
-
10.40am
Kinders
Ballet
Claudia Tomson
3.45pm
-
4.30pm
Pre-Kids
Hip Hop
Hannah Kehoe
3.45pm
-
4.30pm
Kids Club
Jazz
Claudia Tomson
4.30pm
-
5.30pm
Pre-Senior
Hip Hop
Anjali Bhogal
4.30pm
-
5.30pm
Junior
Lyrical
Hanna Maciejewski
4.30pm
-
5.30pm
Teen
Beginner Breaking
Matt Holliday
5.30pm
-
6.30pm
Teen
Boys Hip Hop
Anjali Bhogal & Matt Holliday
5.30pm
-
6.30pm
Pre-Senior
Jazz
Hanna Maciejewski
6.30pm
-
7.30pm
Senior Intermediate
Ballet
Rebecca Charleston
6.30pm
-
7.30pm
Senior Intermediate
Contemporary
Sarah Hansen
6.30pm
-
7.30pm
Teen/Senior
Intermediate Breaking
Adriel Ng
7.30pm
-
8.30pm
Senior Beginner
Breaking
Adriel Ng
7.30pm
-
8.30pm
Senior Intermediate
Jazz
Hanna Maciejewski
7.30pm
-
8.30pm
Senior Intermediate
Pointe
Rebecca Charleston
8.30pm
-
9.30pm
Senior Beg+/Int
Dancehall
Alex Fenna & Caitlin Young
8.30pm
-
9.30pm
Senior Beginner
Absolute Beginner Hip Hop (NP)
Hannah Kehoe

FRIDAY

09.30am
-
10.30am
Over 50s
Yoga
Hana Priest
4.00pm
-
5.00pm
Pre-Elementary
Hip Hop
Abbey Gilmour
4.00pm
-
5.00pm
Pre-Junior/Junior
Acro Dance (Int)
Fraser Stewart
5.00pm
-
6.00pm
Junior
Hip Hop
Tiah Jervis
5.00pm
-
6.00pm
Teen
Acro Tricks
Fraser Stewart
6.00pm
-
7.00pm
Teen
Commercial
Fraser Stewart

SATURDAY

8.30am
-
9.15am
Pre-Kids
Ballet
Jacqui Pivac
8.30am
-
9.15am
Kids Club
Ballet
Hannah Antulov
9.00am
-
10.00am
Pre-Junior
Jazz
Beth Tavani
9.15am
-
10.00am
Pre-Kids
Ballet
Jacqui Pivac
9.15am
-
10.00am
Kids Club
Jazz
Claire Madlener
10.00am
-
11.00am
Pre-Junior
Contemporary/Lyrical
Hannah Antulov
10.00am
-
10.45am
Kids Club
Acro Dance
Claudia Tomson
10.00am
-
11.00am
Pre-Junior/Junior
Ballet
Jacqui Pivac
11.00am
-
12.00pm
Pre-Junior/Junior
Acro Dance (Beg)
Claudia Tomson
11.00am
-
11.45am
Kids Club
Hip Hop
Hannah Kehoe
11.00am
-
12.00pm
Junior
Hip Hop
Beth Tavani
12.00pm
-
1.00pm
Pre-Junior
Hip Hop
Ellen Zwitser
12.00pm
-
1.00pm
Junior
Jazz
Jacqui Pivac
1.00pm
-
2.00pm
Junior
Contemporary
Claudia Tomson
1.00pm
-
2.00pm
Elementary
Hip Hop
Duncan Glogowski-Watson
1.00pm
-
2.00pm
Open (13+)
Beg Pointe (NP)
Emily Coles
12.00pm
-
1.00pm
Open (13+)
Beg+/Int Ballet (NP)
Emily Coles
2.00pm
-
3.00pm
Elementary
Contemporary
Claudia Tomson
2.00pm
-
3.00pm
Pre-Elementary
Contemporary
Jessica Tan
3.00pm
-
4.00pm
Elementary
Jazz
Monica Italiano
3.00pm
-
4.00pm
Pre-Elementary
Hip Hop
Duncan Glogowski-Watson
4.00pm
-
5.00pm
Pre-Elementary
Jazz
Monica Italiano
4.00pm
-
5.00pm
Elementary
Contemporary/Lyrical
Jessica Tan
4.00pm
-
5.00pm
Elementary
Hip Hop
Duncan Glogowski-Watson